Seramik sırlama teknikleri nelerdir? - GAIA Seramik

Başarılı ve göz alıcı seramik ürünlerin arkasındaki kahraman aslında seramiğin sırlama teknikleri . Her sır farklı bir teknikte kendini daha iyi gösterebilir. Bugün GAIA Blog’ta sırlama tekniklerini konu alacağız. GAIA Blog’a hoşgeldin!

Sırlama tekniğine başlamadan önce..

Sırlamaya başlamadan önce yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken hususlar var tabiki. Bunlardan ilki sırlama işlemine başlamadan önce yüzeyin temiz olmasına mutlaka dikkat etmeliyiz. Çünkü yüzeyde eğer toz varsa, sırın objeyi tutması zorlaşacaktır. Seramik objeyi önce kompresorle, sonrasında ise süngerle temizlemeniz size en iyi sonucu verecektir.

Sırlamada yapmanız muhtemel olan bir diğer hatada bisküviyi gelişigüzel silmenizdir. İlk başta büyük boy bir kase su aldıktan sonra seramiğin boyutuna göre sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. Bisküviyi güzel bir şekilde temizlemek için süngerinizi her darbe sonrasında suya batırıp sıkmanız daha verimli bir sonuç almanıza olanak tanıyacaktır. Son olarakta yüzeyi temizledikten sonra elinizle kontrol edebilirsiniz. Şimdi sırlama yöntemlerine geçebiliriz.

seramik sırlama teknikleri
seramik sırlama teknikleri

İlk tekniğimiz; Daldırma

Daldırma yöntemini seramikle alakası olan her insan biliyordur. Son derece yaygın ve etkili yöntemlerden biridir. Daldırma ile seramiğin bütün yüzeylerini 1-2 daldırmada her bölüme eşit sır gelecek şekilde kolayca boyayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle uygun sırlarda tercih edilmekte.

Daldırma sırasında objenin bulunduğu yere sır sürülmeyeceği için bu bölümlere manuel sürmeniz gerekmektedir. Bu kısma uygun bir fırça ile sürüp kurumaya bırakabilirsiniz.

seramik sırlama teknikleri
seramik sırlama teknikleri

Akıtma Tekniği

Bu yöntemi az ve azalan sırlarınız da tercih edebilirsiniz. Bir kap ile sırı 45 derecelik açıyla seramik objeye dökmeniz yeterli olacaktır. Sırın kıvamına bu teknikte dikkat etmeniz gerekmekte. Dökümde yaptığınız gibi bu teknikte de rütuş yapmanız gerekebilir.

Fırça ile sürme tekniği

Fırça ile sürme tekniğindeki en önemli nokta fırçanın cisni, kalitesi ve boyutudur. Uygun fırçayı seçmeniz son derece önemli. Fırça tekniğinde ki en önemli avantaj fırçadaki kıl yoğunluğu fazla olduğundan dolayı sürmek daha kolay olacaktır. Fırça ile sürülen sırlar boza kıvamında olmalıdır. Eğer toz sır kullanıyorsanız birazcık sulandırarak yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Fırça ile sürümlerde her ürün en az 3 kat uygulamanız gerekmektedir. Bunun nedeni seramiğin çok emici olmasıdır. Seramik sırı objeye yedirmeniz şart.

seramik sırlama yöntemleri

Püskürtme Yöntemi

Bu teknik sırı heryere eşit uygulamak için kullanılan ideal yöntemlerden biridir. Püskürtme için kompresor ve boya tabancasına ihtiyacınız var. Eğer malzemeleriniz hazırsa bu tekniği uygulayabilirsiniz. Ancak bu teknikte sır heryere dağıldığından dolayı havayla temas edebilmekte. Bu nedenle mutlaka koruyucu maske takmanızı öneririz.

GAIA Blog‘ta bugün sırlama tekniklerini konuştuk. Bir diğer seramik makalesinde görüşmek üzere!

İnstagram adresimize de uğramayı unutmayın!

esrefyasa

esrefyasa

Merhaba ben Eşref, GAIA Seramik'te editörüm.

Leave a Reply